TARIM faaliyetimiz – Turkevi LTD

BİLGİ İÇİN

Tel: (0252) 284 4444
TARIM faaliyetimiz
services-five
  • İyi bir depoda ürün depolayabilmek ve sağlıklı ürün elde edebilmek için iyi toprak ve bakımlı ağaç olması kesindir. Nar ağacı tuzlu toprak ve iyotlu hava hareketini sevdiği için bölge seçimi çok önem kazanmıştır.Bu sebepten güney batı rüzgarlarını Akdenizden taşıyan bölgeye yakın olması önemlidir.Toprak özelliği de tuzlu olması diğer önemli husustur.Dikim aralığı en az 5 m.olmalı, çiçeklenme ve bakım zamanında ağaç aralarında hava silikilasyon iyi olması gerekir.
  • Gübreleme şubat ayında başlar, yaz sonuna kadar periyodik olarak devam eder. topraktan ve yapraktan uygulamalar yapılır, ağaçların beslenme ihtiyacına göre tavsiye edilen şekilde uygulanması gerekir.Fazla olması meyveye çatlamasına sebep olur. Nisan döneminde başlayan haşera ile mücadele temmuz sonunda biter. Her bir uygulama en az 2 kez yapılması tavsiye edilir.
  • İyi üretim ve mücadele sonunda depoya normal şartlarda %60 yüzdesinde iyi meyve getirebilirsiniz. Depo içine kasalarda muhafaza etmek için meyve çiçeklerine hava üfleyerek içinde böcek ve v.b taşınmasını engellemeniz gerekir. Kasa içine istifleme yaparken çarpmayı engelmeniz gerekir.Naylon içine konmadan ön soğutma yapmanız gerekir çünkü naylon içinde terlemeyi engeller. Yaklaşık 4 ay gibi süre depolama süreci başlamış olur.
  • Ekim ayında yapılan depolama Şubat ayında ortalama % 5-6 gibi kg kaybı ile dökme kasadan ürün çıkar. Eğer zehir uygulaması yapmadan koyma tercihiğini seçtiniz ise genellikle Avrupa ülkelerinden talep alırsınız.
- GÖRSELLER -